Hipoterapia polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym na dziecko.
Dzięki niej w mózgu kodowany jest prawidłowy wzorzec ruchu miednicy podczas chodzenia, normalizowane jest napięcie mięśniowe, doskonalona jest równowaga, koordynacja, orientacja w przestrzeni i poczucie rytmu oraz redukowane są skutki zaburzeń emocjonalnych.

Hipoterapia skierowana jest do dzieci zdrowych oraz z różnego rodzaju problemami.

Na przykład dla dzieci z problemami neurologicznymi: mózgowym porażeniem dziecięcym, wszelkimi problemami ortopedycznymi, autyzmem, zespołem Downa, upośledzeniem umysłowym, nerwicami, nadpobudliwością psychoruchową, zaburzeniami zachowania, problemami szkolnymi wynikającmi z zaburzeń integracji zmysłów i typu dyslektycznego.

Koń hipoterapeuta jest bardzo bezpieczny dla dzieci, jest specjalnie przeszkolony, nieagresywny, nie reaguje na zaczepki, nawet bolesne dzieci. Nadaje się więc do pierwszego kontaktu dziecka z koniem.

Wyszkolony koń jest pomocny w likwidacji zaburzeń sensorycznych u dzieci, zaburzeń równowagi oraz wzmaga ich wrażliwość na zwierzęta.

Zaburzenia sensoryczne dotyczą 15 % dzieci do ósmego roku życia. Nie wszyscy rodzice dostrzegają ten problem u swojego dziecka, pomimo że dziecko ma trudności w zasypianiu i zasypia np tylko wożone samochodem, dziecko się potyka, nie lubi mycia głowy, dziecko nie może usiedzieć na miejscu. A to właśnie są oznaki problemów z integracją sensoryczną.